Żywa lekcja historii

9 listopada 2021 roku uczniowie klas 7-ych i 5-ych   naszej szkoły uczestniczyli w żywej lekcji historii przygotowanej przez grupę rekonstrukcyjną Agencji Widowisk Historycznych „Arkona” z Torunia.

Głównym celem przedstawienia było upamiętnienie dążeń niepodległościowych oraz ukazanie 123 lat walki o wolność narodu polskiego.  Podczas zajęć uczniowie mogli obejrzeć kolekcję replik broni używanych przez powstańców oraz żołnierzy w I wojnie światowej.  Chętni mieli możliwość przymierzenia prawdziwego munduru żołnierskiego sprzed 100 lat, a pozostali uczniowie wysłuchali z uwagą nazw poszczególnych jego elementów.

Uczniowie brali nawet udział w rekrutacji do Legionów oraz wzięli udział w plebiscycie na Górnym Śląsku . Oczywiście uczniowie zagłosowali za Polską, ,ale całość była przedstawiona tak jak było naprawdę , czyli, że wyniki plebiscytu były zafałszowane.

Lekcję  zakończył konkurs wiedzy historycznej. Na zwycięzców czekały nagrody w postaci wybijanych na miejscu srebrnych monet z wizerunkiem gen. Hallera . Taka  lekcja historii bardzo się wszystkim podobała, zwłaszcza, że całość była prowadzona w humorystyczny sposób.