Wycieczka do Lidzbarka Warmińskiego

19.10.2021r. ucz. kl. VI „a” wraz z wychowawczynią  Moniką Sienkiewicz oraz  Panią Jolantą Błażewicz odeszli od ławek szkolnych    i wybrali się na wyprawę poznawczą do Lidzbarka Warmińskiego. W ramach Szkolnego Tygodnia Kariery mieli okazję poznać specyfikę pracy w nowoczesnych Zakładach Mleczarskich Polmlek Sp. z o. o. Profesjonalni, serdeczni i uśmiechnięci Przewodnicy opowiedzieli nam historię przeobrażania się małej spółdzielni mleczarskiej w ogromny, nowoczesny i wizjonerski zakład produkcyjny znany w Europie i na świecie. Uczestnicy wycieczki poznali tajniki produkcji sera oraz proces oddzielania, proszkowania i suszenia laktozy i bogatego w składniki odżywcze koncentratu białek mleka krowiego dodawanego do odżywek dla niemowląt, ludzi potrzebujących specjalnego żywienia oraz sportowców. Pan Dyrektor zakładu, który nas przywitał i powiedział słowo wstępne, zachęcił uczniów do nauki i zaprosił -  za kilka lat - do pracy w zakładzie, w którym można szybko wspinać się po szczeblach kariery i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obdarowani prezentami – firmowymi produktami – ruszyliśmy śladami historii naszego regionu w stronę Zamku Biskupów Warmińskich.  Wraz z przewodnikiem – panem Damianem- poznaliśmy historię warmińskiego zamku, piątego co do wielkości majątku ówczesnej Polski i jego mieszkańców. Mieliśmy też okazję zobaczyć wystawę obrazów sztuki współczesnej oraz stałych zbiorów malarskich Zamku. Następnie klasa, podzielona na dwie drużyny, uczestniczyła w grze zamkowej – Poszukiwaniu Skarbu Ignacego Krasickiego. Zwycięska drużyna ukryła się w zamkowym kominie i zaskoczyła drużynę, która w kilka chwil później dotarła do ukrytego skarbu. Śmiechu było co niemiara! Zabawa zakończyła się sesją fotograficzną w ciemnościach komina zamkowego. Następnie zaopatrzeni w pamiątki: kubki, magnesy oraz „uzbrojeni” po zęby w drewniane miecze, dzidy i topory, ruszyliśmy w kierunku ostatniego tego dnia punktu naszej wycieczki.

Uczestnicząc w programie „#Szkoła pamięta…” odwiedziliśmy ukryty w zaciszu parku leśnego cmentarz żołnierzy I wojny światowej. W zadumie i milczeniu zapaliliśmy znicze i oddaliśmy hołd pochowanym tam żołnierzom i jeńcom wojennym z różnych stron świata: Polski, Wielkiej Brytanii, Rosji, Rumunii. Francji a także Włoch.

Pełni wrażeń i pozytywnie zmęczeni wróciliśmy do Bartoszyc. Do szybkiego zobaczenia na szlaku następnej wycieczki! A kto nie był, niech żałuje!